با خوردن ژلوفن چه بلايي سر خود مي آوريد؟

با خوردن ژلوفن چه بلايي سر خود مي آوريد؟

ژلوفن دارويي است جزء دسته داروهاي ضد التهابي غير کورتوني بوده که متاسفانه مصرف خودسرانه آن به شدت رواج پيدا کرده است. داروي ايبوپروفن با نام تجاري پروفن به صورت دراژه وجود دارد که سه چهار سالي است که به صورت ژله اي و با نام ژلوفن تهيه مي شود.
در تکنولوژي جديد داروسازي توليد داروها به صورت ژله اي بسيار جا باز کرده است زيرا توليد داروها به صورت ژله اي عوارض قرص را به حداقل مي رساند و جذب دارو با سريع تر مي کند.
از عوارض اين دارو عوارض گوارشي است که از آن جمله مي توان اثر آن بر روي کبد را ذکر کرد چون اين دارو در کبد متابوليزه مي شود تا قابليت جذب داشته باشد بنابراين مصرف زياد آن به کبد فشار مي آورد.
يکي ديگر از عوارض آن تاثير اين دارو بر کليه است چرا که دفع دارو از طريق کليه صورت مي گيرد و مصرف بيش از حد آن بر کليه اثر مي گذارد.

موارد منع مصرف ژلوفن
مصرف داروي ژلوفن در مواردي منع مصرف دارد که نداشتن آگاهي در اين خصوص مي تواند باعث بروز مشکلاتي شود.
افراد مبتلا به آسم نبايد از ژلوفن استفاده کنند.
مبتلايان به فشار خون نيز نمي توانند از ژلوفن استفاده کنند چرا که حجم خونشان بالا مي رود.
همچنين افراد مبتلا به ناراحتي هاي خوني مثل هموفيلي و افرادي که مشکلات انعقادي دارند نيز بايد از خوردن داروي ژلوفن پرهيز کنند.
اين دارو بر روي معده اثر مي گذارد بنابراين اگر افرادي مبتلا به زخم معده باشند و يا کوليت داشته باشند نيز ژلوفن برايشان مضر است.
چون دفع اين دارو از طريق کليه و به صورت ادرار است مبتلايان به ناراحتي هاي خيلي شديد کليه نيز نبايد از اين دارو استفاده کنند همچنين کساني که به ترکيبات آسپيرين حساسيت دارند نيز جزء موارد منع ژلوفن هستند.
ژلوفن با داروهاي ضد انعقادي تداخل دارويي دارد و نبايد همراه اين داروها استفاده شود.
افرادي که داروهاي آنتي ديابتيک استفاده مي کنند نبايد ژلوفن بخورند چرا که ژلوفن باعث افزايش اثر ضد قند داروهايشان مي شود و افت ناگهاني قند و به دنبال آن بروز شوک را به همراه دارد.
ژلوفن نبايد همراه با داروهاي ادرار آور استفاده شود چرا که کاهش اثر داور مي شود.

لازم است که مصرف اين دارو به حداقل رسانده شود و حتماً زير نظر پزشک تهيه شود و به صورت خود سرانه مصرف نشود تا مشکلات ناشي از مصرف خودسرانه اين دارو از بين برود.

عصر ایران