زمان‎بندی مناسب برای فعالیت‎های مذهبی

زمان‎بندی مناسب برای فعالیت‎های مذهبی

حتما متوجه بی‎قراری فرزندتان هنگامی که مشغول نماز خواندن یا دعا خواندن هستید، شده‎اید. او مدام دور شما می‎چرخد و سعی دارد توجه شما را به خودش جلب کند، از طرفی شما یا در حال نماز هستید و یا تمایل دارید به قرآن و دعا خواندن ادامه دهید که گویا از حوصله کودک شما خارج است. در چنین مواردی می‎توانید:

پرهیز از عبادت‎های طولانی 
اگر در حال عبادت هستید و متوجه بی‎قراری فرزندتان می‎شوید، سعی کنید نماز یا دعا را طولانی نکنید. به حد واجبات اکتفا کنید و سریع به سراغ کودکتان بروید. طولانی خواندن نماز یا سایر ادعیه‎ها باعث دلزده شدن فرزند شما از اینگونه اعمال شده و خاطره خوشی برایش ثبت نمی‎شود. 

یا اگر یک نماز فوری و سریع به دلتان نمی‎چسبد؛ بهتر است که بین نمازهایتان فاصله بیندازید تا بتوانید هم وقت کافی برای عبادتان داشته باشید و هم حوصله فرزندتان سر نرود و بی‎قراری نکند.

آماده کردن وسایل بازی کودک 
اگر قصد نماز خواندن دارید و می‎دانید که فرزند شما آرام گوشه‎ای نمی‎نشیند تا شما به عبادت بپردازید، بهتر است بعضی از وسایل و اسباب بازی‎هایی را که او دوست دارد در اختیارش بگذارید و وقتی که او سرگرم بازی می‎شود، اقدام به نماز خواندن و یا ادعیه خواندن کنید. در این صورت حداقل 15 دقیقه برای انجام عبادت وقت خواهید داشت.

حالت جسمی و روحی فرزندتان را در نظر بگیرید 
اگر قصد دارید مشغول دعا و مناجات شوید به شرایط جسمی و روحی فرزندتان توجه کنید. به عنوان مثال، زمانی که کودکتان گرسنه است بی‎شک وسط دعا خواندن شما بی‎قراری خواهد کرد. یا اگر خوابش بیاید نخواهد گذاشت شما راحت به کارتان برسید. احتیاجات اولیه او در مورد گرسنگی، تشنگی و یا نیاز به دستشویی رفتن را از او بپرسید و بعد از برطرف کردن آنها مشغول دعا و نماز شوید.

نمازهای مستحبی در حین کار
اگر قصد خواندن نماز_مستحبی دارید خوب است بدانید که می‎توانید با داشتن یک حجاب معمولی در حد بلیز و دامن و روسری در حین انجام کارهای خانه مانند آشپزی یا ظرف شستن نماز مستحبی بخوانید بی‎آنکه نیازمند ایستادن رو به قبله باشید. 

با این روش هم به کارهایتان رسیده‎اید و هم نمازتان را خوانده‎اید. فقط حواستان باشد بدنتان پوشیده باشد و برای این منظور نیاز نیست حتما چادر نماز سر کرده باشید.

توجه به فرزند در حین مراسم مذهبی
اگر قصد شرکت در مراسم‎های مذهبی مختلف را دارید، باید بدانید که بیشتر از آنکه توجه‎تان به دعا و مراسم معطوف باشد باید حواستان به فرزندتان باشد. هر چند دقیقه یک‎بار به او نگاه کنید و با او صحبت کنید تا خسته نشود و حوصله‎اش سر نرود، در غیر این صورت تا آخر مراسم مجبور هستید گریه‎های او را تحمل کنید. حتی شاید لازم باشد پابه‎پای او وسط مراسم راه بروید و در حین راه رفتن یا بازی کردن با او به سخنرانی یا دعاها گوش دهید.

منبع: سایت بانو