عفونت‏ هاى قارچى در زنان!

عفونت‏ هاى قارچى در زنان!

كانديدا آلبيكنس، قارچی است كه به طور طبيعی و بدون ضرر در واژن زنان و روده‏ های مردان و زنان رشد می‏كنند. اين قارچ جزء فلور طبيعی است و همان طور كه باكتری‏ های در دهان زندگی می‏كنند، آنها نيز در واژن و روده ‏ها وجود دارند؛ اما اگر در توازن محيط زندگی آنها اختلالی ايجاد شود مثل مصرف آنتی‏ بيوتيك‏ها و يا در بيماران ديابتی، دچار عفونت قارچی و واژنی می‏ شويد.

از عوامل ديگری كه باعث ايجاد عفونت قارچی می‏ شود حاملگی و قرص‏های ضد بارداری، هورمونهای يائسگی و دوش‏ های شيميايی و اسپرم‏ كش‏ها و زخم‏ های سطحی ايجاد شده توسط تامپون‏ ها، نبود لغزندگی كافی در هنگام نزديكی جنسی و يا نزديكی با شخص دچار عفونت قارچی می‏باشد.

هنگامی كه دچار اين عفونت شديد، پزشك شما با بررسی ترشحات در زير ميكروسكوپ، بيماری‏ تان را تشخيص می‏دهد. سپس با تجويز دارو، قارچ ‏های اضافی را می‏كشد.

به نظر ساده می ‏آيد ولی زنانی كه دچار اين عفونت شده‏ اند نظر ديگری دارند. قارچ‏ ها خارش و سوزش ايجاد می‏كنند و دارای بوی كپك و ترشحات سفيد رنگ هستند و بيماری آنها عود كننده است. به نظر می ‏رسد بعضی از مردم به اين عفونت ‏ها حساسند. توصيه‏ های زير را بخوانيد:

گردش هوای مناسب

قارچ‏ها در محيط گرم و مرطوب رشد می‏كنند. بنابراين يكی از بهترين راه‏های مقابله با قارچ‏ها تهويه خوب ناحيه واژينال می‏باشد، تا اين ناحيه خشك و سرد باقی بماند. هنگام خواب لباس زير خود را در آوريد و به واژن خود تسكين دهيد.

لباس ‏های گشاد بپوشيد.

در طول روز، از پوشيدن لباس‏های تنگ و لباس‏هايی كه از اليافی درست شده كه اجازه گردش درست هوا را نمی ‏دهد خودداری كنيد. اين الياف شامل پلاستيك، پلی‏استر و چرم می‏ باشد. لباس‏ها را كاهش دهيد. زيرا شلوار جين، جوراب شلواری و زير جوراب شلواری شورت نپوشيد.

هنگامی كه به خانه رسيديد لباس‏ های اضافه نظير جوراب شلواری را از تن خود درآوريد تا بدن‏تان نفس بكشد؛ تا آنجا كه می ‏توانيد دامن بپوشيد.

از داروهای واژينال استفاده كنيد.

 هنگامی كه داروی تجويز شده توسط پزشك در حال از بين بردن قارچ ‏هاست شما می‏ توانيد از داروهای OTCبرای كاهش خارش استفاده كنيد. فقط مطمئن شويد كه قبل از ملاقات با دكتر از اين داروها استفاده نكنيد زيرا ممكن است اين داروها سبب پنهان شدن بيماری شوند.

به مواد شيميايی بگوييد نه.

راه مطمئن برای تشديد عفونت قارچی، اضافه كردن ماده شيميايی به آن است؛ بنابراين از كاربرد دوش ‏ها، ژل‏ های ضد بارداری، فوم و اسپری، قرص‏ های قارچ‏كش و دئودورانت زنانه اجتناب كنيد.

حمام نشسته انجام دهيد.

به جای استفاده از دوش‏ها، از حمام نشسته استفاده كنيد. وان حمام را تا باسن از آب گرم پر كنيد، سپس يكی از كارهای زير را انجام دهيد:

نمك اضافه كنيد (به اندازه‏ای كه آب مزه شوری بدهد، حدود نصف فنجان) تا با حالت نمك طبيعی بدن مطابق شود.

نصف فنجان سركه اضافه كنيد تا محيط دستگاه تناسلی را اسيدی كند. حالا داخل آب بنشينيد و زانوها را از هم باز كنيد تا وقتی آب، سرد شود.

از اسپرم‏ كش ‏ها استفاده نكنيد.

اگر به عفونت حساسيد، اسپرم‏ كش ‏ها نيز باعث عفونت می‏شوند. 

هيچ عطری خوب نيست.

از محصولات ساده و بدون بو و عطر استفاده كنيد. عطرها و دئودورانت‏ های به كار رفته در تامپون‏ ها و نوارهای بهداشتی می‏توانند يك دوره ديگر عفونت واژن را تحريك و شروع كنند.

با آب بشوييد.

صابون، شامپو، نمك حمام و روغن‏ها، چربی‏ ها طبيعی محافظ پوست را برمی‏دارند و ممكن است مواد محركی را باقی بگذارند. ناحيه واژن را با آب ساده  تميز كنيد.

از لباس های پنبه ‏ای استفاده كنيد.

شورت‏های پنبه‏ ای را انتخاب كنيد چرا كه رطوبت پوست را جذب می‏كند. نايلون گرما و رطوبت را نگه می‏دارد و رشد قارچ‏ها را تسريع می‏كند. اگر شما احساس تماس نايلون با پوست خود را ترجيح می‏دهيد از شورت‏ هايی استفاه كنيد كه قسمت كشاله‏ ی ران آن از داخل پنبه ‏ای باشد.

هميشه جوراب شلواری‏ هايی بپوشيد كه در ناحيه كشاله ‏ی ران پنبه ‏ای باشد تا هوا بتواند به راحتی عبور كند و واژن را خشك و سرد نگه دارد. 

از كاغذ توالت ‏های بی ‏رنگ استفاده كنيد.

رنگ نيز يك ماده بالقوه محرك است. بنابراين برای جلوگيری از آزردگی غير ضروری از كاغذ توالت ‏های سفيد ساده بدون عطر استفاده كنيد.

ميكروب ‏ها را سر جای‏شان نگه داريد.

بعد از كار كردن شكم، ناحيه مقعد را از جلو به عقب بشوييد.

قبل از نزديكی جنسی خود را بشوييد.

اگر شما و همسرتان هر دو كاملا تميز باشيد، شانس انتقال ميكروب‏ های قارچی به واژن كاهش می‏يابد. قبل از نزديكی، آلت‏های تناسلی و دست‏های خود را بشوييد.

فقط با آب شستشو دهيد.

واژن به طور طبيعی خودش را تميز می‏كند؛ اما بعضی از زن‏ها احساس می ‏كنند كه بايد دوش واژن بگيرند.  در هنگام قاعدگی كه دهانه رحم شما باز است از دوش استفاده نكنيد. جريان رو به بالا می‏تواند عفونت را به داخل رحم گسترش دهد و همچنين هرگز در طول حاملگی دوش انجام ندهيد مگر اينكه پزشك‏تان توصيه كند.

در صورت ابتلا به عفونت واژن، از نزديكی جنسی خودداری كنيد.

نزديكی جنسی التهاب حاصل از قارچ ‏ها را بدتر می‏كند و همچنين قارچ می‏تواند به همسر شما منتقل شود كه بعدا دوباره شما را مبتلا می‏كند.

قبل و بعد از نزديكی جنسی ادرار كنيد.

زنان و مردان بايد قبل و بعد از نزديكی جنسی ادرار كنند تا باكتری‏ها از مجاری ادراری خارج شوند و از عفونت مثانه جلوگيری شود.

از كاندوم استفاده كنيد.

كاندوم بدون خار و بدون داشتن ماده لغزنده، كمتر محرك است. همچنين از انتقال عفونت به همسرتان جلوگيری می‏كند.

قارچ‏ها و كپك ‏ها را كنترل كنيد.

زنانی كه مرتبا دچار عفونت‏های قارچی می‏شوند، ممكن است به غذاهای حاوی قارچ و كپك حساسيت پيدا كنند. از مصرف غذاها و نوشيدنی ‏های نظير نان، كيك حلقه ‏ای، آب جو، شراب، سركه، پنير، قارچ، آب ميوه، غذاهای مخمری و ترشی خودداری كنيد.

قند خون‏تان را تحت كنترل داشته باشيد.

قارچ‏ ها در محيط قندی رشد می‏كنند. مصرف بالای مواد قندی می‏تواند منجر به عفونت قارچی شود چرا كه غذای لازم را برای قارچ فراهم می‏كند.

افراد ديابتی كه به عفونت‏ های قارچی مستعد هستند، بايد قند خون‏شان را كنترل كنند. همچنين لاكتوز زيادی در فرآورده‏ های شيری و شيرين كننده ‏های مصنوعی احتمال عفونت‏های قارچی را افزايش می‏دهد.

مقاومت بدن خود را بالا ببريد.

يك شخص سالم نسبت به كسی كه بدنش در حد معمول نيست بهتر با عفونت مقابله می‏كند. با ورزش منظم، تغذيه صحيح، خواب كافی، سيگار نكشيدن، مصرف داروها و مصرف كم كافئين سيستم ايمنی خود را تقويت كنيد.

از الياف طبيعی استفاده كنيد.

به جای تامپون‏ های مصنوعی از تامپون‏ های پنبه ‏ای استفاده كنيد. تامپون‏ های با جذب بالا و آنهايی كه بيش از 12 ساعت باقی می‏ماند تخليه طبيعی واژن را متوقف كرده به رشد باكتری‏ها كمك می‏كنند. يك ايده ديگر، در شب از نوار و در طول روز از تامپون استفاده كنيد.

3 راه برای از بين بردن عفونت

نويسنده كتاب <چگونه از عفونت‏های قارچی جلوگيری كنيم> معتقد است كه راه‏های زير برای از بين بردن قارچ ‏ها مفيدند:

لباس زیر‏ را بيشتر بشوييد و بسابيد.

به عنوان احتياط لباس زیر را با ماده شوينده بدون عطر قبل از انداختن در ماشين لباس‏شويی كاملا بسابيد. از نرم كننده‏ های مصنوعی استفاده نكنيد چرا كه پوست حساس را تحريك می‏كنند.

قارچ را با جوشاندن از بين ببريد.

شما می‏توانيد لباس های زیر خود را بجوشانيد و يا به مدت 24 ساعت قبل از استفاده‏ ی مجدد، آنها را در ماده ضد عفونی كننده قرار دهيد تا كانديدا از بين برود، قبل از پوشيدن با صابون بدون عطر آن را بشوييد.

با گرما قارچ‏ها را بكشيد.

كانديداها در تماس با اتوی داغ هم از بين می‏روند.

منبع : دايرة المعارف پزشك خانواده ،گروه مولفان انستیتوسلامتی آمریکا ،مترجمان : دکتر حسن کریمی یزدی و دکتر پدرام مصطفایی ،انتشارات سپهر اندیشه - 1387