واکاوی تردید در ازدواج جوانان

واکاوی تردید در ازدواج جوانان

رشد نایافتگی
 
برای اینکه کسی اقدام به ازدواج کند، باید شرایطی را داشته باشد و به رشد جسمی و روان شناختی رسیده باشد. در طول دوره کودکی و نوجوانی اگر افراد مراحل تحول را به‌خوبی بگذرانند، به توانمندی‌هایی می‌رسند. از جملة این توانمندی‌ها و ویژگی‌ها، رسیدن به استقلال، هویت‌یافتگی و صمیمیت است. ممکن است برخی افراد با اینکه به سن مناسب ازدواج رسیده‌اند، اما هنوز به استقلال نرسیده و هویت نیافته‌ باشند و نتوانند با دیگران صمیمیت لازم را داشته باشند. این ویژگی‌ها، جنبه‌ها و مراتب مختلفی دارند و نسبی هستند. بنابراین بعضی افراد ممکن است زودتر از دیگران به استقلال، هویت و صمیمیت برسند. اگرچه ویژگی‌هایی همچون استقلال برای شروع زندگی لازم است، اما خود ازدواج نیز می‌تواند موجب رشد و تکمیل این ویژگی‌ها شود. گاهی رشدنایافتگی موجب می‌شود فرد نتواند حداقل شرایط اقتصادی لازم برای ازدواج را فراهم کند. گاهی فرد از نظر دیگران مشکل حادی ندارد، اما خود او احساس توانمندی نمی‌کند و این موجب می‌شود در مورد تشکیل خانواده و اداره زندگی تردید کند.

وابستگی افراطی به والدین، دوستان و گروه
نیازهای فرد با ازدواج برآورده می‌شود. برخی از این نیازها عاطفی و برخی دیگر جسمانی هستند. بعضی مواقع وابستگی عاطفی شدید به والدین یا دوستان می‌تواند موجب شود تا فرد کمتر احساس نیاز بکند و مشغولیت عاطفی موجب فقدان احساس نیاز به ازدواج شود یا این ازدواج را کم‌رنگ کنند.

تجربه شکست عاطفی
در بعضی افراد، سابقه شکست عاطفی موجب نگرانی و تردید می‌شود و از اینکه دچار شکست مجدد شوند، از مواجهه با موقعیت ازدواج دوری می‌کنند.
 
کمال‌گرایی افراطی
افرادی هم هستند که به دلیل کمال‌گرایی افراطی در ازدواج تعلل و تردید می‌کنند، این دسته از افراد ویژگی‌هایی را در فرد مقابل جست‌وجو می‌کنند که خیلی افراطی است و به این ترتیب، فردی را که شایسته همسری آنها باشد  هیچ‌گاه پیدا  نمی‌کنند.
 
مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی
مشکلات اقتصادی و اجتماعی از عواملی است که می‌تواند موجب تردید و تأخیر در ازدواج شود. فردی که از اداره همسر خود از نظر اقتصادی، شغل و درآمد اطمینان نسبی داشته ‌باشد، برای ازدواج کمتر دچار تردید خواهد بود. در شرایط بحران اقتصادی، جوانان به سختی می‌توانند شغل با درآمد مناسب به دست آورند و نداشتن شغل و درآمد می‌تواند موجب تردید در تشکیل زندگی شود.
 
مشکلات خانوادگی
جوانانی هستند که به دلیل بیماری یا معلولیت یکی از والدین یا عضوی از خانواده، سرپرستی خانواده یا مراقبت از والدین یا عضو بیمار خانواده را عهده دار می‌شوند و این مسئولیت در آنها موجب تأخیر و تردید در ازدواج می‌شود.
 
نداشتن فلسفه روشن زندگی
فردی که فلسفه روشنی در زندگی خود ندارد و به هویت درستی دست نیافته، ممکن است نتواند با مشکلات زندگی درست کنار بیاید و در امر ازدواج با تردید مواجه باشد.
 

راه‌های غلبه بر تردید
در درمان مشکلات و اختلالات روانی و مشاوره، روان درمانگران و مشاوران تلاش می‌کنند در مراجع تحول ایجاد کنند و او را به سوی کمال سوق دهند. درمانگر یا مشاور تلاش می‌کند فرد را از الگوهای نابهنجار دور کرده و به سمت الگوهای بهنجار سوق دهد.
 
پیامدهای تردید در ازدواج
یکی از اصلی‌ترین نتایج ازدواج، دستیابی به آرامش است. اگرچه فرد پس از تشکیل زندگی مشترک با مشکلات و استرس‌های زیادی مواجه است، اما با وجود این مشکلات، به آرامش می‌رسد. فرد با ازدواج علاوه بر اینکه راه مناسبی برای رفع نیازهای خود می‌یابد، به سمت تعالی و رشد نیز گام بر می‌دارد. در نهایت می‌توان گفت که رشد خوب موجب ازدواج خوب می‌شود و ازدواج خوب هم موجب رشد و تعالی می‌شــود.   

دکتر محمد‌طاهر نشاط‌دوست