كنفرانس علمي سلامت زنان در برنامه ششم توسعه

كنفرانس علمي سلامت زنان در برنامه ششم توسعه

تاریخ برگزاری: 
05 آبا 1393
مدت: 
یک روزه

گالری تصاویر

در اين نشست كه روز دوشنبه 5 ابان ماه 93 در سالن اجلاس دانشگاه برگزار شد، دكتر احمدي مشاور رييس دانشگاه در امور زنان به بيان اهداف برگزاري آن پرداخت و گفت: اين نشست به منظور تحقق اهداف سلامت زنان و بررسي نيازها و مشكلات آنان در جامعه امروز برگزار مي شود.
سرپرست گروه زنان فرهنگستان علوم پزشكي، شناخت عميق و تدوين برنامه هاي اجرايي در راستاي تحقق سياست هاي كلي سلامت را دغدغه اصلي برگزاري اين نشست خواند و افزود: در تاريخ 30 ساله انقلاب براي نخستين بار است كه به صورت منسجم و همه جانبه، سياست هاي كلي بخش بهداشت و سلامت جامعه از سوي مقام معظم رهبري به عنوان عالي ترين مقام كشور ابلاغ مي شود و اين نشان دهنده اهميت اين موضوع در كشور است.
وي با تاكيد براينكه اجراي سياست هاي كلي سلامت الزام آور است افزود: در پايان اين نشست پيشنهادات مربوط به سلامت زنان را در قالب بسته پيشنهادي براي گنجاندن در برنامه ششم توسعه ارايه خواهيم داد و اميدواريم كه مورد استفاده قرار بگيرد.
دبير اين گردهمايي با بيان اينكه تاكنون سياست هاي مبتني بر استانداردها و شاخص هاي اصلي مديريت سلامت متقني تدوين شده افزود: دغدغه اصلي اين است كه همه اسنادي كه در دهه گذشته با تلاش جدي و پيگيرانه تدوين شده تاچه حد به مرحله اجرا درآمده است.
وي به موانع اجراي اسناد بالادستي در حوزه سلامت زنان پرداخت و افزود: براي عملياتي شدن اين سياست ها دو ضعف اساسي وجود دارد اول اينكه دستگاه هاي نظارتي به نحوه اجراي آن بها نداده اند و ديگر اينكه مجموعه هايي از جمله معاونت امور زنان رياست جمهوري بايد ملزم شوند كه اين برنامه ها را تا انتهاي خط محقق شدن با تلاش بي وقفه پيش ببرند.
دكتر احمدي تصريح كرد: مجموعه هاي مرتبط با حوزه سلامت زنان به صورت جزاير پراكنده كار مي كنند و به همين دليل است كه نتوانستند اين سياست ها را در جهت اهداف مورد نظر عملياتي نمايند.
مشاور رييس دانشگاه در امور زنان با بيان اينكه اسناد كلان تدوين شده بايستي خرد و به محورهاي قابل اجرا تبديل شود، افزود: هدف اصلي اين نشست نيز قابليت به اجرا درآوردن سياست هاي كلي سلامت و ديگر اسناد بالادستي مرتبط با حوزه زنان در برنامه ششم توسعه است.
وي افزود: طبيعي است كه دراين كارگاه نمي توان پاسخي براي همه مسائل پيدا كرد بلكه اين نشست سنگ بنايي براي آغاز حركت در جهت اجراي سياست هاي كلي سلامت است.
سپس دكتر بيات نماينده مجلس، عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس و نائب رييس فراكسيون زنان با بيان اينكه برگزاري اين جلسات نقش مهمي در ارتقا سلامت زنان دارد افزود: سلامت زنان مفهوم كلي دارد و ابعاد مختلف سلامت جسمي، رواني و اجتماعي را دربر مي گيرد و با توجه به نقش هاي متعددي كه خانم ها در جامعه ايفا مي كنند، همه اين حلقه ها به هم وابسته بوده و بايستي همه ابعاد سلامت مورد توجه قرار گيرد.
دكتر بيات زنان را تشكيل دهنده 50 درصد جمعيت كشور برشمرد و افزود: خانم ها محور اصلي خانواده هستند از اين رو توجه به سلامت آنان، باعث ارتقا سطح سلامت خانواده و جامعه مي شود.
وي با اشاره به نقش اجتماعي زنان در جامعه گفت: پس از انقلاب بانوان جايگاه ويژه علمي را كسب كردند به طوري كه تعداد قابل توجهي از اعضاي هيات علمي دانشگاه و بيش از 60 درصد ورودي هاي كنكور سراسري را زنان تشكيل مي دهند.
عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس با تاكيد بر لزوم توجه به سلامت زنان گفت: بسياري از بانوان علاوه بر وظيفه سنگين مادري و همسرداري، وظيفه اجتماعي نيز برعهده دارند چنانچه افراد مسئوليت پذيري در محيط كار و خانواده باشند پس از گذشت 10-15 سال به دليل فشار ناشي از كار زياد دچار فرسودگي مي شوند به عبارت ديگر زماني كه يك خانم تجربه كافي براي نقش افريني را كسب مي كند كه ديگر انگيزه اي براي ادامه كار ندارد لذا لازم است با بسته هاي حمايتي و تشويقي به آنان كمك شود.
دكتر بيات با بيان اينكه سند امنيت زنان و كودكان قانون برنامه پنجم توسعه و بسياري از بخش هاي منشور حقوق زنان هنوز اجرايي نشدند افزود: به جاي برگزاري جلسات متعدد و يا نگارش كتاب ها ومقاله هاي مختلف، بهتر است به نيازهاي واقعي خانم ها پاسخ دهيم.
وي با تاكيد بر اجراي عادلانه قوانين براي همه زنان شاغل افزود: قانون افزايش مرخصي زايمان از آنجا كه به صورت طرح دو فوريتي در مجلس به تصويب رسيد منابع مالي آن ديده نشد لذا دستگاه هاي اجرايي مجاز به اجراي آن شدند اين درحالي است كه اين قانون در بخش دولتي در بعضي دستگاه ها اجرا و در بعضي ديگر اجرا نمي شود و يا اجراي آن براي  نيروهاي قراردادي و رسمي تفاوت دارد.
نائب رييس فراكسيون زنان مجلس با بيان اينكه در كشورهاي پيشرفته بسته هاي حمايتي و تشويقي متعددي براي مادران به مدت 18 ماه تا 2 سال پس از بدنيا آمدن فرزندشان وجود دارد افزود: براي برخورداري از جامعه سالم بايستي به نيازهاي رفاهي و بهداشتي بانوان پاسخ داد.
توضيح اينكه در ادامه اين نشست پانل تخصصي با موضوعات دستاوردها و چالش هاي سلامت زنان در برنامه پنجم توسعه، سياست هاي كلي سلامت و سلامت زنان در برنامه ششم و سياست ها و راهبردهاي ارتقاي سلامت زنان در برنامه ششم توسعه برگزار شد.