سئوالات رایج نوجوانان و جوانان

پرسش : نوجوان 13 ساله ای دارم که هیچ انگیزه ای برای درس خوندن نداره ، هر چقدر من و پدرش تشویق ، تنبیه ، نصیحت و ... در موردش انجام میدیم ،هیچ فایده ای نداره . فقط بخاطر ترس از پدرش و من درس می خونه و نمره های متوسطی می گیره . البته گرفتن این نمره ها هم با نظارت مستقیم ما هست . وگرنه اگر نظارت نداشته باشیم ، هیچ دلیلی برای درس خوندن نمی بینه و راحت از کنارش میگذره . در مجموع باید بگم هیچ دلیلی برای درس خوندن نمی بینه با اینکه الگوهای زیادی بهش نشون دادیم ، آرزوهای بزرگی در سر داره ولی در موردش هیچ تلاشی نمی کنه . خواهش می کنم راهکاری ارائه بدید که بنده بتونم در فرزندم انگیزه ایجاد کنم و اون بدون نظارت مستقیم ما و بصورت خودکار کارهاشو انجام بده .

پاسخ : انگيزه براي درس خواندن در نوجوانان در حال تغييرو نوسان است ، وجود يك ارتباط صميمي با همسال در اين زمينه كمك ميكند . در مورد موفقيت هاي كوچك او در زندگي تأييد شود و مورد حمايت قرار گيرد انگيزه او بالاتر مي رود . تنبيه و يا تشويق هايي كه ترس را در نوجوان بوجود بيارند ، شرطي باشند يا احساس ازدست دادن را ايجاد كنند را انجام تهديد ، انگيزه را پايين ميارند. 
زمان تفريح و سرگرمي براي پرداختن به علايق را بيشتر كنند ، در صورت وجود ارتباط صميمي با والدين هفته اي ٢ ساعت براي آرزوهاي نوجوان برنامه ريزي شود .
در صورتيكه به چند مورد پاسخ دهند بهتر ميتونيم متوجه موضوع شد.
١- فرزند چندم خانواده است ؟ 
٢-رابطه والدين با هم چگونه است ؟ 
٣- سرگرمي نوجوان  دقيقا چيست!؟

 

 

پرسش : من مادر یک پسر نوجوان 15 ساله هستم. به تازگی احساس می کنم که رفتار فرزندم نسبت به گذشته تغییر زیادی کرده است. وقتی با دوستان و بستگانم در این مورد صحبت می کنم آنها می گویند که این تغییرات عادی و از ویژگی های دوران نوجوانی است. چگونه می توانم تشخیص دهم که رفتار پسرم طبیعی است یا غیر طبیعی؟

پاسخ : برای تشخیص طبیعی یا غیر طبیعی بودن رفتار فرزندتان باید به عوامل متعددی توجه کنید. اول اینکه رفتار مورد نظر چقدر تکرار می شود. همۀ نوجوانان گاهی گستاخ و بی ادب می شوند که در این حد امری طبیعی است ولی ادامه این رفتار نگران کننده است. 
نکته دوم اینکه : رفتار مورد نظر تا چه حد موجب  اختلال در فعالیت های طبیعی فرزندتان می شود؟ بیشتر نوجوانان علاقه ای به درس خواندن ندارند ولی ان را انجام می دهند و نمره های متوسطی هم می گیرند، لذا وجود این روحیه باید طبیعی قلمداد شود. 
سومین نکته اینکه: رفتار مورد نظر چه لطمه ای به دیگران می زند؟ بسیاری از نوجوانان با برادر یا خواهر خود دعوا می کنند ولی اگر این رفتار مداوم بوده و موجب ناراحتی والدین یا اسیب رسیدن به دیگر فرزندان شود، از حالت طبیعی خارج شده است.
و سرانجام اینکه که در زمینۀ رفتار فرزندتان با متخصصی که در زمینۀ رفتار نوجوانان تجربه دارد مشورت کنید. معلمان، مربیان و سایر کسانی که با نوجوانان سر و کار دارند نیز می توانند در زمینه تشخیص رفتارهای غیر طبیعی از رفتارهای طبیعی به شما کمک کنند.