حجاب

فریده جعفری درباره روابط حسنه پدر و مادرش با یکدیگر می‌گوید و حتی زمانی که پدرشان در قضیه‌ای مقصر هم نبودند، باز دست همسرشان را می‌بوسیدند و عذرخواهی می‌کردند!
 

کریستا برمر (Krista Bremer)، نویسنده و روزنامه نگار آمریکایی است که در سال ۲۰۰۸ برنده جایزه معتبر ادبی «پوشکارت» شده و در سال ۲۰۰۹ جایزه ادبی «بنیاد رونا جاف» را از آن خود کرده است. او در یادداشت زیر تجربه عینی خود را از برخورد با حجاب به قلم آورده است و ماجرای با حجاب شدن دخترش را نقل می کند.

چرا تصمیم گرفتید که حجاب داشته باشید؟ شما به نظر زنی کاملا آزاد و غیر سنتی می آیید، خانواده شما آزاد اندیشند، شما تحصیل کرده هستید و شاغلید، با این همه چرا این نوع شیوه محدود کننده لباس پوشیدن را انتخاب میکنید؟

خداوند قادر است به واسطه ی همین حس و با همین چشم ها بسیاری از انسانها را در بوته ی آزمایش قرار دهد. با نوع نگاه افراد علاوه بر میزان حیای آنان، می توان میزان خرد و معرفتشان را نیز سنجید؛ چرا که حیای چشم ناشی از عقل و معرفت است و به قول معروف «حیا در چشم است».

اگرچه در زمان­های نه چندان دور کودکان و نوجوانان با بازی­های سنتی مانند «یه قل دو قل»، «لی لی»، «وسطی» و … اوقات فراغت خود را پر می­کردند و از این بازی ها لذت فراوانی می­بردند ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش ابزارهای ارتباطی بازهای کودکان و نوجوانان نیز تغییر کرده است و آنها دیگر از بازی­های سنتی لذت نمی­برند. در این عصر کودکان، نوجوانان و جوانان بیشتر اوقات خود را با رسانه­ های جمعی و ابزارهای ارتباطی نظیر تلویزیون، اینترنت، ماهواره، رایانه و… سپری می­کنند.

سوره بقره، آیه 273: « ِ يَحْسَبُهُمُ الْجاهِلُ أَغْنِياءَ مِنَ التَّعَفُّفِ ...» کسانی که از حال آن ها اطلاعی ندارند، به خاطر خویشتن داری و عفت نفس ایشان گمان می کنند که آن ها غنی و بی نیازند. در این آیه شریفه، کنش بزرگ منشانه، «مناعت طبع» عفاف است، یعنی: خویشتن داری، عزت نفس و امتناع از دست نیاز دراز کردن در مقابل دیگران، عفاف است.

خیلی قشگه وقتی داری موهاتو شونه میزنی

جلو آینه داری آرایش میکنی...

در روزگاري كه زن را بـ‌ه "تن" مي شناسند، غيرت را "بددلي" مي نامند و باحجاب را " اُمل" مي دانند

 تو همچنـان "فرشته" بمان بانوي سرزمين من.